Pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Na pokładzie VSS Unity miliarder Richard Branson

Miliarder Richard Branson doleciał na krawędź kosmosu. To pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Pojazd firmy Virgin Galactic – VSS Unity, stworzonej przez miliardera, wyniósł nad ziemię czwórkę ludzi. Po około godzinie lotu statek kosmiczny odłączył się od samolotu-matki i dotarł do granicy kosmosu. Po kilku minutach bezpiecznie wrócił na Ziemię.

Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował z powietrza po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów. Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej ok. 88 km nad Ziemią. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu uznawaną przez siły powietrzne USA, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli ok. 80 km.

Miliarder wraz z dwoma pilotami i trzema innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości około 4 minut, po czym zaczął schodzenie do lądowania w porcie kosmicznym Virgin Galactic w hrabstwie Sierra w stanie Nowy Meksyk. Był to pierwszy lot maszyny z pełną załogą. Wcześniej statek odbył trzy udane załogowe loty testowe. Firma Virgin Galactic istnieje od 2004 roku. Wtedy to Richard Branson wykupił projekt kosmicznego samolotu SpaceShipTwo. Na spełnienie marzenia o wyprawie w kosmos czekał 17 lat. Wcześniej należał on innego miliardera, współzałożyciela Microsoftu Paula Allena.

Początkowo pierwsze loty turystyczne w kosmos miały wystartować w 2009 roku, ale seria problemów, w tym śmiertelny wypadek podczas testów pierwszego prototypu, poważnie opóźnił projekt. Podczas testów pierwszego prototypu VSS Enterprise w 2014 r. system składania pojazdu zawiódł i samolot rozpadł się w locie. Jeden z pilotów, Mike Alsbury, zginął na miejscu. Drugi, Peter Siebold, przeżył, mimo że został wyrzucony z pojazdu na wysokości niemal 20 kilometrów bez kombinezonu ciśnieniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *