• czw.. lut 2nd, 2023

Ogromna asteroida przeleciała tuż obok ziemi. Nikt jej nie zauważył

ByAndrzej Siciński

paź 6, 2021

Ogromna asteroida 2021 SG 16 września przeleciała bardzo blisko Ziemi. W kluczowym momencie była dwukrotnie bliżej planety niż Księżyc. Asteroida miała średnicę porównywalną z rozpiętością skrzydeł samolotu Boeing 747 JumboJet.

2021 SG miała około 68 metrów średnicy – wyliczył Minor Planet Center. Obiekt przemieszczał się w przestrzeni z prędkością około 86 tys. kilometrów na godzinę. Asteroida w pobliżu Ziemi znajdowała się 16 września. Jednak astronomowie dostrzegli ją dopiero dzień później. Nie było to błędem naukowców, a możliwościami obserwacji przestrzeni kosmicznej i nietypową trasą lotu asteroidy.

Obiekt nie został zaobserwowany przez astronomów, ponieważ zbliżał się od strony Słońca, którego blask, zwłaszcza w dzień, uniemożliwiał dostrzeżenie, stosunkowo małego elementu. Większość obiektów w przestrzeni kosmicznej zbliża się do Ziemi od strony „zewnętrznej” wobec centrum Układu Słonecznego. Wówczas astronomowie mają „czyste pole” obserwacji. 

Asteroida 2021 SG minęła Ziemię na wysokości odpowiadającej mniej więcej połowie odległości do Księżyca. To odległość stosunkowo nieduża. Kolizja z tak ogromną asteroidą byłaby dla Ziemi odczuwalna i prawdopodobnie wyrządziłaby szkody.