• czw.. lut 2nd, 2023

Pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Na pokładzie VSS Unity miliarder Richard Branson

ByAndrzej Siciński

lip 12, 2021

Miliarder Richard Branson doleciał na krawędź kosmosu. To pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Pojazd firmy Virgin Galactic – VSS Unity, stworzonej przez miliardera, wyniósł nad ziemię czwórkę ludzi. Po około godzinie lotu statek kosmiczny odłączył się od samolotu-matki i dotarł do granicy kosmosu. Po kilku minutach bezpiecznie wrócił na Ziemię.

Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował z powietrza po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów. Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej ok. 88 km nad Ziemią. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu uznawaną przez siły powietrzne USA, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli ok. 80 km.

Miliarder wraz z dwoma pilotami i trzema innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości około 4 minut, po czym zaczął schodzenie do lądowania w porcie kosmicznym Virgin Galactic w hrabstwie Sierra w stanie Nowy Meksyk. Był to pierwszy lot maszyny z pełną załogą. Wcześniej statek odbył trzy udane załogowe loty testowe. Firma Virgin Galactic istnieje od 2004 roku. Wtedy to Richard Branson wykupił projekt kosmicznego samolotu SpaceShipTwo. Na spełnienie marzenia o wyprawie w kosmos czekał 17 lat. Wcześniej należał on innego miliardera, współzałożyciela Microsoftu Paula Allena.

Początkowo pierwsze loty turystyczne w kosmos miały wystartować w 2009 roku, ale seria problemów, w tym śmiertelny wypadek podczas testów pierwszego prototypu, poważnie opóźnił projekt. Podczas testów pierwszego prototypu VSS Enterprise w 2014 r. system składania pojazdu zawiódł i samolot rozpadł się w locie. Jeden z pilotów, Mike Alsbury, zginął na miejscu. Drugi, Peter Siebold, przeżył, mimo że został wyrzucony z pojazdu na wysokości niemal 20 kilometrów bez kombinezonu ciśnieniowego.