• czw.. lut 2nd, 2023

Przełom w medycynie. Fale mózgowe sparaliżowanego mężczyzny zamieniono w zdania na komputerze

ByJacek Korohoda

lip 18, 2021

Po raz pierwszy w historii medycyny, lekarzom udało się zamienić fale mózgowe sparaliżowanego pacjenta na zdania wyświetlane na monitorze komputera. Jak podkreślili badacze, eksperyment stanowi ważny krok w kierunku przywrócenia bardziej naturalnej komunikacji osobom, które nie potrafią mówić.

Po raz pierwszy w historii medycyny naukowcom udało się wykorzystać fale mózgowe sparaliżowanego mężczyzny, do tego, aby na ich podstawie stworzyć zdania na ekranie, które odzwierciedlały to, co chciał powiedzieć. Badacze podkreślili, że dalsze badania zajmą wiele lat, ale wynik eksperymentu, który ogłosili w środę, stanowi ważny krok „w kierunku przywrócenia bardziej naturalnej komunikacji dla osób, które nie mogą rozmawiać z powodu choroby”.

Większość z nas przyjmuje za pewnik łatwość komunikowania się za pomocą mowy – powiedział dr Edward Chang, neurochirurg z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który kierował pracami. – To ekscytujące, że jesteśmy na samym początku nowego rozdziału, nowej dziedziny, aby zmniejszyć problemy pacjentów, którzy utracili zdolność werbalnej komunikacji – dodał.

Obecnie pacjenci, którzy nie potrafią mówić ani pisać z powodu paraliżu, mają bardzo ograniczone możliwości komunikowania się. Na przykład, jeden z uczestników eksperymentu, używa na co dzień wskaźnika przyczepionego do czapki bejsbolowej. Dzięki niemu, za pomocą ruchów głowy, jest w stanie dotykać słów lub liter na ekranie. Są dostępne również inne rozwiązania jak urządzenia wychwytujące ruchy oczu pacjenta. Lekarze podkreślają, że jest to frustrująco powolny i ograniczony „zamiennik” mowy.

Jednak, w ostatnich latach, przeprowadzono eksperymenty z udziałem protez sterowanych umysłem. Pozwoliły one sparaliżowanym ludziom uścisnąć dłoń lub wypić napój za pomocą ramienia robota. Wystarczyło, aby pacjenci wyobrazili sobie, że się poruszają, a sygnały mózgowe były przekazywane przez komputer do sztucznej kończyny.