• czw.. lut 2nd, 2023

Technologiczny gigant ma zwolnić nawet do 10 tysięcy pracowników

ByAndrzej Siciński

kw. 16, 2021

Nokia wdroży program oszczędnościowy, dzięki któremu do 2023 roku fiński koncern telekomunikacyjny chce zaoszczędzić 600 milionów euro. W najbliższych dwóch latach z firmy może odejść do 10 tysięcy pracowników, czyli około 10 procent zatrudnionych. „Oszczędności oznaczać będą zwiększone inwestycje w badania i rozwój oraz w perspektywiczne segmenty, w tym w technologię 5G, chmurę i infrastrukturę cyfrową, a także inne obszary, które przyniosą długoterminowe korzyści” – zaznaczył w komunikacie mający siedzibę w Espoo pod Helsinkami zarząd koncernu Nokia.

Przedsiębiorstwo, w którym pracuje obecnie ok. 90 tys. osób, w ciągu 18-24 miesięcy zmniejszy zatrudnienie do 80-85 tys. Dokładna liczba zwolnień zależeć ma od sytuacji na rynku. Zarząd koncernu Nokia w październiku 2020 roku zaprezentował „bardziej przejrzysty, prostszy i efektywniejszy kosztowo” model operacyjny. – Nokia ma teraz cztery grupy biznesowe. Każda z nich ma jasno określoną ścieżkę do osiągnięcia trwałego, rentownego wzrostu – stwierdził prezes firmy Pekka Lundmark. Cztery grupy to: Mobile Networks, Cloud and Network Services, Network Infrastructure oraz Nokia Technologies. Jak poinformowano, zapowiedziana restrukturyzacja w zasadzie nie dotknie dwóch obszarów działalności, czyli infrastruktury oraz technologii.

Według komentarzy w skandynawskich mediach decyzja koncernu Nokia ma na celu zwiększenie konkurencyjności wobec szwedzkiego giganta telekomunikacyjnego Ericsson, który zyskał na rozwoju sieci 5G.