Technologiczny gigant ma zwolnić nawet do 10 tysięcy pracowników

Nokia wdroży program oszczędnościowy, dzięki któremu do 2023 roku fiński koncern telekomunikacyjny chce zaoszczędzić 600 milionów euro. W najbliższych dwóch latach z firmy może odejść do 10 tysięcy pracowników, czyli około 10 procent zatrudnionych. „Oszczędności oznaczać będą zwiększone inwestycje w badania i rozwój oraz w perspektywiczne segmenty, w tym w technologię 5G, chmurę i infrastrukturę cyfrową, a także inne obszary, które przyniosą długoterminowe korzyści” – zaznaczył w komunikacie mający siedzibę w Espoo pod Helsinkami zarząd koncernu Nokia.

Przedsiębiorstwo, w którym pracuje obecnie ok. 90 tys. osób, w ciągu 18-24 miesięcy zmniejszy zatrudnienie do 80-85 tys. Dokładna liczba zwolnień zależeć ma od sytuacji na rynku. Zarząd koncernu Nokia w październiku 2020 roku zaprezentował „bardziej przejrzysty, prostszy i efektywniejszy kosztowo” model operacyjny. – Nokia ma teraz cztery grupy biznesowe. Każda z nich ma jasno określoną ścieżkę do osiągnięcia trwałego, rentownego wzrostu – stwierdził prezes firmy Pekka Lundmark. Cztery grupy to: Mobile Networks, Cloud and Network Services, Network Infrastructure oraz Nokia Technologies. Jak poinformowano, zapowiedziana restrukturyzacja w zasadzie nie dotknie dwóch obszarów działalności, czyli infrastruktury oraz technologii.

Według komentarzy w skandynawskich mediach decyzja koncernu Nokia ma na celu zwiększenie konkurencyjności wobec szwedzkiego giganta telekomunikacyjnego Ericsson, który zyskał na rozwoju sieci 5G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *