Dlaczego lepiej wybrać 802.11ad zamiast 802.11ax?

Autor opublikowano 18/07/2018 11:04
802.11ad czy 802.11ax

Pomyśl o standardach bezprzewodowych jako czymś w rodzaju Rosetta Stone dla swoich urządzeń WiFi – zapewniają one, że wszystkie bezprzewodowe gadżety są w stanie komunikować się ze sobą.

Standard 802.11 ewoluuje szybko, a każda nowa wersja wyprzedza ostatnią. W ciągu ostatnich 12 do 18 miesięcy najnowszy standard WiFi (802.11ac) zyskał znaczący udział w rynku. Urządzenia 802.11ac są niesamowicie szybkie i pozostawiają w tyle prędkości poprzedniego standardu (802.11n). Wiemy, że śledzenie całej rodziny 802.11 może być trudne, więc trzymajmy się prawdziwych nowszych standardów, na których będziesz polegać przy bezproblemowym oglądaniu Netflixa w jakości 4K – ich nazwy to 802.11ad i 802.11ax.

Poznaj 802.11ad

Choć może wydawać się to dużym uproszczeniem, WiFi w rzeczywistości działa podobnie jak sygnały radiowe podróżujące po różnych częstotliwościach lub pasmach, takich jak wspólne pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Jeśli WiFi jest sercem połączonego domu, te pasma są tętnicami, które podtrzymują pompowanie. Ale zbyt duża aktywność na jednym paśmie może spowodować zatory. Jeśli przesyłasz strumieniowo piosenki i pobierasz najnowszą aktualizację na telefon, podczas gdy Twoje dzieci grają w coś na paśmie 2,4 GHz, Twoje prędkości ucierpią.

Dlatego 802.11ad tworzy własny szybki pas, działający w paśmie 60 GHz, który jest całkowicie niezależny od wszystkich dzisiejszych standardów i częstotliwości WiFi. I jest naprawdę szybki – oprócz interferencji z listwami przyspieszającymi, zapewnia prędkość do 7 Gb/s. Gdy tylko jeden gigabit to 1024 megabity, to jest to skok ze średniej prędkości 802.11n z prędkością 300 Mb/s.

To powiedziawszy, WiFi 802.11ad jest ograniczone w swoim zasięgu, skutecznie pokrywając tylko około 10 metrów. To sprawia, że 802.11ad najlepiej nadaje się do ćwiczeń w pokoju, takich jak:

  • Konsolidacja i porządkowanie pulpitu za pomocą bezprzewodowej stacji dokującej – aktualny przypadek użycia dla 802.11ad.
  • Przesyłanie strumieniowe z komputera lub inteligentnego urządzenia na smart tV lub Chromecasta.
  • Przesyłanie w biurze dużych plików multimedialnych, takich jak filmy 4K lub nieprzetworzone obrazy.

Ale jeszcze słowo uwagi. Pomimo niezrównanej prędkości, jaką reklamuje, niektórzy producenci produktów WiFi mogą nie obsługiwać standardu 802.11ad, jeśli uważają, że zapewnia on ograniczone korzyści konsumentom (większość z nas nie wymaga tak wysokich prędkości).

Przedstawiamy 802.11ax

Dzisiejsze iPhone’y, Samsungi Galaxy i ich inteligentni kuzyni obsługują standard 802.11ac. Ich wyłączne wykorzystanie pasma 5 GHz utrzymuje cały dom lub biuro w połączeniu z kombinacją prędkości i zasięgu, co sprawia, że jest to doskonały wybór do przesyłania strumieniowego, grania w gry lub po prostu przeglądania Instagrama.

Podczas, gdy standard 802.11ad stara się dostarczać niewiarygodnie szybkiego połączenia WiFi na niewielką odległość, nadchodzący standard 802.11ax będzie szybszym następcą bardziej wszechstronnego 802.11ac. Będzie również utrzymywać wsteczną kompatybilność, czyli coś, czego 802.11ad nie zaoferuje. Aby zachęcić do tego rodzaju przepustowości, urządzenia w nowym standardzie będą wykorzystywać technologię MU-MIMO (wielu użytkowników, wiele wejść – wiele wyjść), która wykorzystuje anteny do przesyłania strumieni danych jednocześnie do wielu urządzeń.

Podczas, gdy poprzednie standardy WiFi często koncentrowały się na dużych liczbach Mb/s lub Gb/s, liczby te mogą być mylące i nierzadko odzwierciedlają rzeczywiste prędkości połączeń. 802.11ax będzie kontynuował trend oferowania większych prędkości, ale nacisk zostanie położony na szybkie połączenie z każdym urządzeniem w każdym zakątku domu i poprawę ogólnego poziomu WiFi. Kiedy 802.11ax nadejdzie, możesz wykorzystać go do codziennych rzeczy, takich jak:

  • Przesyłanie strumieniowe filmów i programów telewizyjnych w jakości 4K, Ultra-HD.
  • Szybkie pobieranie dużych plików, takich jak w pełni szczegółowe gry wideo.
  • Granie w te gry online bez doświadczenia przeraźliwie opóźnionego Call of Duty.
  • Płynne wykorzystywanie całej rodziny inteligentnych urządzeń bez widocznych poświęceń, ponieważ 802.11ax jest przeznaczony do środowisk z dużym zagęszczeniem WiFi.
  • Utrzymywanie wszystkich urządzeń inteligentnego domu w trybie 24/7 z maksymalnym zasięgiem WiFi.
Dlaczego lepiej wybrać 802.11ad zamiast 802.11ax?
5 (100%) 1 vote

 

Zapracowana dziewczyna, uwielbia marketing i nowości technologiczne

Najnowsze posty

rabaty czastech

Drogi czytelniku… Mamy dla Ciebie niespodziankę! Uruchomiliśmy stronę o rabatach, kodach promocyjnych i zniżkach!

Otrzymujemy od Was wiele wiadomości w których pytacie się o kody i rabaty na smartfony i inne mobilne przedmioty. Dlatego

liczby ataków hakerskich

Żeby być bezpiecznym, należy dać się zhakować?

Każda firma, bez względu na wielkość i branżę, jest zagrożona atakiem hakerskim. Współcześnie udział w szkoleniu z RODO i hasła

green cell PGA 2018

Doładuj się na PGA 2018

Poznań Game Arena, czyli największe w Polsce targi gier komputerowych oraz technologii, co roku przyciągają rzesze fanów gamingu i urządzeń

klimatyzator ścienny czy przenośny

Wybieramy klimatyzator: ścienny czy przenośny?

Decydując się na urządzenie do naszego domu, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę jak wiele jest rodzajów danego urządzenia. Jak wybrać

Icy Dock MB994IKO-3SB

Icy Dock MB994IKO-3SB – dyski i napęd optyczny w jednej kieszeni

MB994IKO-3SB to wytrzymała, w pełni metalowa, podwójna kieszeń na 2,5-calowe dyski SATA/SAS i napęd optyczny (ODD) do użytku w pojedynczej

rcs google

Wykorzystaj technologię RCS od Google do komunikacji ze swoimi klientami

Specjaliści GSMA Intelligence szacują, że do 2020 r. na świecie będzie 4,3 miliarda urządzeń obsługujących SMS-y nowej generacji, czyli RCS

Velop

Nowy model w rodzinie Velop!

Łatwy w konfiguracji i zaprojektowany, by pasować wszędzie, Velop zapewnia ultra-szybkie, w pełni wytrzymałe WiFi mesh dla Twojego domu w

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: