Jak przyśpieszyć stronę z WordPress? Łatwy poradnik wraz z wskazówkami krok po kroku

Autor opublikowano 01/05/2018 17:38
Jak przyśpieszyć stronę z Wordpress 2018

Zapewne skoro już tutaj jesteś potrzebujesz przyśpieszyć swoją stronę internetową działającą na silniku WordPress. Optymalizacja jest bardzo łatwa i przyjemna, a jej czas zależy od „wielkości” Twojej strony. Czas jaki musisz poświecić to od 1 godziny do nawet dwóch-trzech dni.

Google od pewnego czasu ma zasadę „szybkość jest królem”, a co za tym idzie duże serwisy, blogi czy też fora bez odpowiedniej optymalizacji nie będą w stanie przebić się przez konkurencję i po jakimś czasie będą znikać z wyszukiwarki Google.

A zatem mamy wybór – czy chcemy być w sieci, czy nie?

Zacznijmy od poradnika, bo do dzięki niemu zdobędziemy wiedzę, zrobimy optymalizację i będziemy mile widoczni w wynikach wyszukiwania. Nie trzeba się jednak przejmować w stu procentach wynikami na poziomie od 80% w górę (wyniki 95%+ są prawie nie do uzyskania). Zrobiłem ten poradnik, tak aby wszystko było za darmo.

Testy

Na początek zrobimy test strony pod trzema poniższymi linkami, obok których napisałem swoje wyniki już po całej optymalizacji. Najlepiej będzie jak zapiszesz na kartce swój wynik przed optymalizacją i na końcu porównasz jak udało Ci się poprawić szybkość swojej strony. Oczywiście mile widziane komentarze ;_)

Uwaga!

Jeżeli którykolwiek test nie został wykonany prawidłowo, czyli trwa i trwa, a wynik się nie pojawia, proszę go ominąć i kontynuować dalej poradnik.

Pierwszy test wykonamy dla mobilnej strony. A więc przechodzimy do testmysite.withgoogle.com i wprowadzamy swoją domenę z http:// lub https:// (w zależności czy posiadasz certyfikat SSL) dla mojej strony jest to: https://czastech.pl więcej o teście przeczytacie w krótkim i zwięzłym artykule pt. Test mobilnej strony od Google z szczegółowym raportem.

Mój wynik: ~3 sekundy. Pamiętam kiedy otrzymywałem wynik około 7 sekund, co osobiście wziąłem sobie do serca. Tak myślę, że strony powyżej 15 sekund ładowania nie mają szans na bycie w TOP w wynikach Google. Dużo też daje szablon strony i odpowiedni szablon pod mobilność. Zastanówmy się czy stary szablon nie zastąpić nowym?.

Drugi test jest już bardziej rozbudowany i wręcz da nam do myślenia jak bardzo nasza strona odrzucała widownie i pozycję w wyszukiwarkach. Przejdźmy do testu dostępnego na stronie developers.google.com.

Tak jak w poprzednim teście wpisujemy stronę z http lub https. Na uwadze miejmy dwie karty „Na komórki” i „Na komputery”. Nie przejmujmy się jeżeli dane z rubryki „Szybkość działania strony”.

Moje wyniki: Na komórki 94/100, Na komputery 92/100.

Trzeci test (moim zdaniem najlepszy) wymaga zapisania kilku wyników widocznych na obrazie poniżej, a zapisujemy wyniki:

  • PageSpeed Score
  • YSlow Score
  • Fully Loaded Time
  • Total Page Size

Test oczywiście wykonamy na stronie gtmetrix.com podobnie jak w pierwszych dwóch testach.

Moje wyniki:

  • PageSpedd Score – 94%
  • YSlow Score – 73%
  • Fully Loaded Time – 2.5s do 4.0s
  • Total Page Size – 560KB do 820KB

Teraz kiedy mamy zapisane wszystkie wyniki przechodzimy do całej magi, a mianowicie optymalizacji strony.

Ustawienia WordPressa

Błędne ustawienia naszego kochanego WordPress-a tylko i wyłącznie pogorszy przyszłą pracę i szybkość strony.

Musimy wyrzec się kilku opcji, także ściskamy zęby!

Ustawienia > pisanie, ustawiamy „Formatowanie” tak jak na obrazie poniżej:

Następnie w Ustawienia > Czytanie zmieniamy poniższe ustawienia na „7”.

Kolejne ustawienia: (Ustawienia > Dyskusja)

Robimy tak jak na poniższych obrazkach.

oraz

Tylko nie zapominajcie klikać „Zapisz” po zmianie ustawień ;).

Wtyczki

Znam osoby które mają kilka wtyczek galerii, muzykę na stronie oraz wiele większych głupot, a później się dziwią, czemu ich strona tak długo się ładuje.

Na początek w panelu admina zainteresujemy się czymś takim jak wtyczki, bo to one najwięcej pochłaniają czasu ładowania zawartości strony. Kasujemy wszystkie wtyczki z których nie korzystamy lub nie są konieczne do trzymania ich włączonych. Bądźmy skrupulatni i kasujmy bez żadnych uczuć! Czym mniej tym lepiej!

Przekierowania adresu

Diabeł tkwi w szczegółach, a przekierowanie adres do kolejnego jest totalną głupotą – zwłaszcza jeżeli jest to przekierowanie tej samej domeny na/bez www.

Pamiętajmy, że osoba odwiedzająca naszą stronę może wpisać ją bez www. czyli np. czastech.pl, a gdy mamy zbędne przekierowanie cały czas taki użytkownik musi czekać, aż serwer przełączy go na domenę z www. Jest to zbędne – nieprawdaż?

Aby sprawdzić jak działa nasza strona przechodzimy w panelu admina do Ustawienia > Ogólne i szukamy dwóch rubryk Adres WordPressa (URL) oraz Adres witryny (URL).

Jeżeli strona pojawia się jako https://www.twój_adres_strony.pl, zmienimy go na bez www., tak jak na obrazie powyżej. Po zmianie adresu należy odczekać 15 minut, aby silnik WordPress mógł „przełknąć” zmianę.

To jednak nie wszystko z przekierowań. W panelu u usługodawcy hostingu szukamy danych do logowania FTP i za pomocą programu FileZilla.

Kolejnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie programu NotePad który posłuży nam do edytowania głównego pliku naszego serwera.

W programie FileZilla przechodzimy do folderu głównego Public_html (bardzo możliwe, że połączy nas od razu z głównym folderem), znajdujemy plik o nazwie .htaccess. Następnie PPM (prawy przycisk myszy) > Edycja > Otwórz za pomocą NotePad.

W pliku szukamy linijki o nazwie (Jeżeli nie ma to ją dodajemy na początku pliku):

RewriteRule ^(.*)$ https://czastech.pl/$1 [R=301,L]

Kasujemy w niej „www.” i zapisujemy plik. Teraz znów czekamy około 15 minut, aby serwer przetworzył nasze żądanie.

Kompresja obrazów

Wielkie obrazy muszą być pobierane za każdym razem kiedy użytkownik wejdzie na naszą stronę, co obciąża i wydłuża czas załadowania treści z serwera.

Jest na to wtyczka WP Smush w której bezpłatnie zmniejszymy rozmiar obrazów bez strat rozmiarów grafik i jakości. Wystarczy po zainstalowaniu WP Smush przejść w panelu admina do Media > WP Smush i uruchomić kompresję, tak jak na gifie poniżej:

W wersji darmowej co 50 plików należy klikać „Kontynuuj optymalizację”.

Najszybciej!

Teraz gdy mamy wykonane wszystkie z powyższych kroków, pozostaje tylko i wyłącznie włączyć Cache. Pobieramy i instalujemy wtyczkę WP Fastest Cache a następnie przechodzimy do ustawień wtyczki

i ustawiamy tak jak na poniższym obrazie:

Ważne! Po ustawieniach należy odczekać 15 minut po czym przejść do kokpitu i wyczyścić dane z modyfikacji i pamięci, czyli klikamy „Delete Cache” oraz „Dalete Cache and Minified CSS/JS„, aby znów odczekać 15 minut.

Twój wynik – Twoja treść – Twoja pozycja

Czym lepszy wynik, tym lepiej, jednak pamiętajmy o treści, gdyż bez odważnej i w miarę rozbudowanej treści nie będziemy w stanie uzyskać dobrej pozycji pod kontem Google.

Dajcie znać jak moje optymalizacje dały Wam uzyskać wyniki! ????

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.
Jak przyśpieszyć stronę z WordPress? Łatwy poradnik wraz z wskazówkami krok po kroku
5 (100%) 1 vote

 

Jestem zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpam po ziemi. Uwielbiam czytać, słuchać muzyki, podróżować i markę Xiaomi. W wolnych chwilach jeżdżę na rolkach. Kocham delikatną kawę i żelki.

Najnowsze posty

Jak wgrać język polski do Xiaomi Amazfit bip

Jak wgrać język polski do Xiaomi Amazfit bip?

Xiaomi szybko przekonuje nas do tego, że Polacy nie gęsi i swój język mają dlatego myślę, że bez sensu będzie korzystać

Jak wgrać język Polski do Xiaomi Mi Band 3

Jak wgrać język Polski do Xiaomi Mi Band 3? Najłatwiejszy poradnik

W dzisiejszym poradniku pt. Jak wgrać język Polski do Xiaomi Mi Band 3? pokaże Wam jak w prosty i szybki sposób

Tenda-mesh-1

Sieci mesh już dla każdego

Tradycyjne routery Wi-Fi będą powoli znikać z naszych domów. Pojawią się w nich sieci mesh, które rozwiązują wiele codziennych problemów

Jak wgrać język Polski do Xiaomi Amazfit Pace poradnik

Poradnik: Jak wgrać język Polski do Xiaomi Amazfit Pace?

Obsługa smartwatcha Xiaomi Amazfit Pace nie jest niczym skomplikowanym, jednak anglojęzyczna, bądź co gorsza chińska wersja może nie tyle co paskudzić

Jak wgrać i skąd brać nowe tarcze do smartwatch Xiaomi Amazfit Pace

Jak wgrać i skąd brać nowe tarcze do smartwatch Xiaomi Amazfit Pace?

Każdy gadżet znajdzie wśród ludzi konsumentów, tak samo jest z tableten i smartwatchem, po jakimś czasie się nudzą. Jednak Smartwatch

Jak wyłączyć reklamy w Disqus 2018

Poradnik: Jak wyłączyć reklamy w Disqus? – To naprawdę łatwe!

Disqus ostatnimi dniami mocno szaleje z reklamami, które umieszcza na stronach, gdzie został zainstalowany system komentarzy. W dzisiejszym poradniku „Jak

AERO2

Chcesz internet do smartfona za którego nie zapłacisz nic? Internet od Aero2 jest całkowicie darmowy bez żadnych kruczków

To zabawne jak media milczą w sprawie darmowego internetu który ma już kilka lat. O ile samo darmowe oznacza u

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: