Jak szybko zostaniesz okradziony w internecie publikując zdjęcia karty do banku?

Autor opublikowano 02/05/2018 19:34
okradziony w internecie

Zastanawiałeś się jak szybko zostaniesz okradziony w internecie po opublikowaniu danych do konta? Sprawdził to MediaFun dla wszystkich użytkowników korzystających z kart płatniczych.

Bloger z MediaFun Maciek Budzich zrobił zdjęcie dwóch stron swojej karty, czyli numeru karty, kodu bezpieczeństwa i daty ważności. Zdjęcia opublikował na Instagram, Twitter oraz Facebook-a. W treści postów napisał:

Wow, w końcu przyszła. Kilka dni temu zamówiłem w #mbank specjalną kartę debetową z grafiką specjalnie przygotowaną na 26 finał #wośp. Pięknie to wygląda, dobra robota #mastercard! Szkoda tylko, że grafika jest tylko z jednej strony, przydałoby się ożywić również tył karty .Tak czy inaczej wygląda to ekstra! Aktywacja i wszystkie inne rzeczy – bez żadnych problemów, wszystko idealnie zgrało się przed wyjazdem. A teraz w drogę na krótki offline!

Na koncie Pan Maciek miał 200zł, które przeznaczył na test. Wiele osób nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych i udostępnia je nawet nie wiedząc, że ktoś inny może je wykorzystać.

Jak widać wcale nie trzeba długo czekać, aby pierwsze próby oszustwa zostały ujawnione. Dokładnie 5 minut zajęło złodziejowi kupienie przedmiotu na Amazon. Maciek został okradziony za kwotę ponad 140zł. Następne próby były co kilka minut.

Wszystkie dane łącznie z kartami bankowymi, hasłami itp. Powinniśmy nigdy nie ujawniać! Nawet osobom trzecim, tym których ufamy lub lubimy. Okazja czyni z człowieka złodzieja, więc czemu by nie wykorzystać z takiej okazji?

Pierwszym najbardziej popełnianym błędem jest hasło. Powinno być trudne i przypadkowe. Bezpieczne hasła powinny zawierać duże i małe litery, trudny znak oraz zawierać minimum jedną cyfrę, a ciąg znaków musi być nie mniejszy niż 6 znaków. Dlaczego? Ponieważ istnieje wiele programów do łamania haseł, które wyszukują najbardziej popularne hasła i dopasowują je do danego konta. Hasło należy zmieniać co 6 miesięcy. Mniej ważne dokumenty możemy przechowywać w chmurze od Google.

Ujawnienie danych osobowych to również błąd. Przecież nie musimy być okradzeni z pieniędzy, a także z osobowości. Wysyłanie zdjęć nieznajomym to również niezbyt dobry pomysł. Na każdym kroku każdy z nas musi być czujny! Ostatnio dowiedziałem się, że można nawet ukraść odciski palców ze zdjęcia wrzuconego do internetu. Do czego ta technologia zmierza?

Pan Maciek Budzich miał około 60 nieudanych prób włamania się do jego konta. Jedna z nich Pana Maćka podzieliła na straty na kwotę powyżej 140zł.

Na całe szczęście Departament Ochrony zauważył niezgodność transakcji po czym szybko zablokowali kartę. Karta opublikowana w internecie została sprawdzona przez różnego rodzaju algorytmy które pomogły znaleźć i zablokować wszystkie próby oszustwa. Przedstawiciel Departamentu poinformował, że Pan Maciek został okradziony w internecie i nie będzie miał możliwości z dalszego korzystania z karty. Innymi konsekwencjami była blokada na 24 godziny przez Facebook-a.

// Aktualizacja 29 styczeń 2018r

Powstało wiele pytań na temat całego testu Pana Maćka. O wszystkich wątpliwościach na ten temat opowiedział Pan Karol Zieliński. W filmiku dostaniemy odpowiedzi na pytania typu „Czy cały test jest akcją mBanku?” oraz „Jakie zabezpieczenia są aktualnie wykorzystywane przez banki?”.

Zapraszam do obejrzenia wideo, ponieważ lepiej wiedzieć jak się zabezpieczyć przed kradzieżą.

Źródło: Mediafun

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.
Jak szybko zostaniesz okradziony w internecie publikując zdjęcia karty do banku?
5 (100%) 1 vote

 

Jestem zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpam po ziemi. Uwielbiam czytać, słuchać muzyki, podróżować i markę Xiaomi. W wolnych chwilach jeżdżę na rolkach. Kocham delikatną kawę i żelki.

Najnowsze posty

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera kolejny salon, takie promocje czekają

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera Mi Store, takie promocje czekają

Dzisiaj o godzinie 10:00 w Katowicach Xiaomi otworzy swój piąty autoryzowany Mi Store. Salon mieścić się będzie w Galerii Katowickiej.

Xiaomi Mi MIX 3 5G Snapdragon 855

Xiaomi Mi MIX 3 z 5G i Snapdragonem 855 pokazany w Chinach

Xiaomi zaprezentowało wersję 5G Mi MIX 3 na konferencji w China Mobile Global Partner. Jest to jeden z pierwszych smartfonów

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Wykorzystaj zatokę 5,25″ z Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO to akcesorium mieszczące w sobie napęd optyczny oraz dyski 2,5″ w jednej zatoce 5,25″. Maksymalna

produkty marki Green Cell

Doładuj się na Święta

Wielkimi krokami zbliża się 6 grudnia, a wraz z nim Mikołajki. Z tej okazji Świat Baterii przygotował specjalne promocje. Świąteczne

To zagrożenie jest praktycznie wszędzie! Publiczne WiFi.

Zanim połączysz się z publiczną siecią WiFi – przeczytaj o zagrożeniach i wskazówkach jak ich uniknąć Zastanów się kiedy ostatnio

15 lat masowej wysyłki

15 lat masowej wysyłki SMS-ów

W tym roku SerwerSMS.pl, firma, która jako pierwsza w Polsce stworzyła i udostępniła narzędzie do masowej wysyłki wiadomości SMS, obchodzi

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B – lekkość i chłodzenie w jednym

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B to adapter, dzięki któremu użytkownik może zastosować w swoim systemie 2x dyski 2,5″ HDD/SSD IDE

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: