Jak szybko zostaniesz okradziony w internecie publikując zdjęcia karty do banku?

Autor opublikowano 02/05/2018 19:34
okradziony w internecie

Zastanawiałeś się jak szybko zostaniesz okradziony w internecie po opublikowaniu danych do konta? Sprawdził to MediaFun dla wszystkich użytkowników korzystających z kart płatniczych.

Bloger z MediaFun Maciek Budzich zrobił zdjęcie dwóch stron swojej karty, czyli numeru karty, kodu bezpieczeństwa i daty ważności. Zdjęcia opublikował na Instagram, Twitter oraz Facebook-a. W treści postów napisał:

Wow, w końcu przyszła. Kilka dni temu zamówiłem w #mbank specjalną kartę debetową z grafiką specjalnie przygotowaną na 26 finał #wośp. Pięknie to wygląda, dobra robota #mastercard! Szkoda tylko, że grafika jest tylko z jednej strony, przydałoby się ożywić również tył karty .Tak czy inaczej wygląda to ekstra! Aktywacja i wszystkie inne rzeczy – bez żadnych problemów, wszystko idealnie zgrało się przed wyjazdem. A teraz w drogę na krótki offline!

Na koncie Pan Maciek miał 200zł, które przeznaczył na test. Wiele osób nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych i udostępnia je nawet nie wiedząc, że ktoś inny może je wykorzystać.

Jak widać wcale nie trzeba długo czekać, aby pierwsze próby oszustwa zostały ujawnione. Dokładnie 5 minut zajęło złodziejowi kupienie przedmiotu na Amazon. Maciek został okradziony za kwotę ponad 140zł. Następne próby były co kilka minut.

Wszystkie dane łącznie z kartami bankowymi, hasłami itp. Powinniśmy nigdy nie ujawniać! Nawet osobom trzecim, tym których ufamy lub lubimy. Okazja czyni z człowieka złodzieja, więc czemu by nie wykorzystać z takiej okazji?

Pierwszym najbardziej popełnianym błędem jest hasło. Powinno być trudne i przypadkowe. Bezpieczne hasła powinny zawierać duże i małe litery, trudny znak oraz zawierać minimum jedną cyfrę, a ciąg znaków musi być nie mniejszy niż 6 znaków. Dlaczego? Ponieważ istnieje wiele programów do łamania haseł, które wyszukują najbardziej popularne hasła i dopasowują je do danego konta. Hasło należy zmieniać co 6 miesięcy. Mniej ważne dokumenty możemy przechowywać w chmurze od Google.

Ujawnienie danych osobowych to również błąd. Przecież nie musimy być okradzeni z pieniędzy, a także z osobowości. Wysyłanie zdjęć nieznajomym to również niezbyt dobry pomysł. Na każdym kroku każdy z nas musi być czujny! Ostatnio dowiedziałem się, że można nawet ukraść odciski palców ze zdjęcia wrzuconego do internetu. Do czego ta technologia zmierza?

Pan Maciek Budzich miał około 60 nieudanych prób włamania się do jego konta. Jedna z nich Pana Maćka podzieliła na straty na kwotę powyżej 140zł.

Na całe szczęście Departament Ochrony zauważył niezgodność transakcji po czym szybko zablokowali kartę. Karta opublikowana w internecie została sprawdzona przez różnego rodzaju algorytmy które pomogły znaleźć i zablokować wszystkie próby oszustwa. Przedstawiciel Departamentu poinformował, że Pan Maciek został okradziony w internecie i nie będzie miał możliwości z dalszego korzystania z karty. Innymi konsekwencjami była blokada na 24 godziny przez Facebook-a.

// Aktualizacja 29 styczeń 2018r

Powstało wiele pytań na temat całego testu Pana Maćka. O wszystkich wątpliwościach na ten temat opowiedział Pan Karol Zieliński. W filmiku dostaniemy odpowiedzi na pytania typu „Czy cały test jest akcją mBanku?” oraz „Jakie zabezpieczenia są aktualnie wykorzystywane przez banki?”.

Zapraszam do obejrzenia wideo, ponieważ lepiej wiedzieć jak się zabezpieczyć przed kradzieżą.

Źródło: Mediafun

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.

 

Zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpający po ziemi fan gadżetów i marki Xiaomi.

Najnowsze posty

AUX z 7 letnią gwarancją

Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją

Polski dystrybutor marki AUX, firma Action Energy posiada w swojej ofercie urządzenia komercyjne z 7-letnią gwarancją! Dlaczego warto wybrać urządzenia

Skriware

Skriware pozyskał 4,5 mln zł na doskonalenie ekosystemu uczącego dzieci robotyki, programowania i druku 3D

Skriware, polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum

Google maps 3D

Google wprowadza 3D świat w swoich mapach

Płaskoziemcy rozpowszechniają swoją głupią tezę, aż Google dodaje nowy tryb 3D w Google Maps, który jest dostępny w wersji przeglądowej na

polandrock festiwal

Na Pol’and’Rock Festiwal nie zapomnij spakować… smartfona!

Już tylko tydzień dzieli nas od niesamowitego, muzycznego wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą. Tysiące fanów w każdym wieku zjadą się,

Smanos DB-20

Widzieć przez ściany? – to możliwe!

Marzyłeś kiedyś o możliwości widzenia przez ściany i drzwi? Dziś jest to możliwe! Na rynku smart home pojawiło się wiele

Najnowsze zagrożenia cybernetyczne

Najnowsze zagrożenia cybernetyczne, o których powinieneś wiedzieć

Zagrożenia cybernetyczne często są jak nieustannie zmieniające się potwory – po prostu nie możesz ich pokonać. Silne rozwiązanie antywirusowe wraz ze

Linksys EA8300

Test routera Linksys EA8300

Router Linksys EA8300 Max-Stream oferuje najwyższą prędkość i mnóstwo funkcji dla średnich domów. Funkcje trójpasmowe i MU-MIMO mogą pomóc w

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: