Material Design 2

Material Design 2 już nadchodzi, będzie bardziej przejrzyście. Google zmieni wygląd aplikacji z których korzystamy na co dzień

Material Design 2 w starszej wersji pojawił się już w Androidzie Lollipop 5.0 z którym nastało wiele zmian graficznych. To właśnie tę wersję wspominam najbardziej mile. Lollipop zapoczątkował dobre imię o Androidzie, a wraz z nim podbił serca użytkowników. Aż do dnia dzisiejszego pamiętam te czasy.

Wciąż jednak zbyt wiele osób korzysta z tego systemu, tak samo jak z Kitkat 4.4. Jednak cała przyjemność polega na ciemnym ciasteczku, które się liże. Mam na myśli Oreo. System jest świetny! Szybki i intuicyjny.

 

Pierwsze wiadomości na temat Material Design 2 pojawiły się w dokumentacji projektu Chromium Gerrit.

Zmiany pozwolą na uzyskanie bardziej żywego koloru. Google chce wyróżnić ważne elementy i pokazać użytkownikowi co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Zarazem barwa jak i przejścia między nimi zostaną zmienione.

Jak można dostrzec zmiany zapowiadają się bardziej kolorystycznie. Tylko czy aby na pewno będą dobrze widoczne? Czy to nie zależy w głównej mierze od ekranów w smartfonach? A może Google planuje wielką rewolucje z Material Design 2? Na te pytanie będziemy mogli odpowiedzieć sobie tylko i wyłącznie po pierwszych widocznych zmianach.

Zmiany następują również w stylu wyświetlania kart takich jak w Google Chrome. Zapewne zostanie również odświeżony wygląd aplikacji typu Dokumenty Google lub Notatki Google, którym przydała by się większa zmiana graficzna. Nasuwa się pytanie Czy zmiany te będą widoczne w nowym androidzie 9.0? A może to ułatwienie dla developerów, bo przecież Nowy rok przyniesie wzrost sprzedaży smartfonów, będziemy zmuszeni zmieniać je co rok. Google Play bierze się za siebie.

Mocniejsze kolory mają zapewnić czytelność na mniejszych ekranach, a większe pole do tapnięcia ma za zadanie prawidłowego odczytania gestu użytkownika. Jak widać nie tylko z kolorami Google ma zamiar zrobić porządek, a również z łatwością i przyjemnością korzystania z nowych wersji Androida. Na zmiany z Material Design 2 poczekamy jak zwykle, bo Google ma to do siebie, że wszystko jest w swoim czasie.

 

 


Źródło: Xda-Developers

Marcin Author

Zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpający po ziemi fan gadżetów i marki Xiaomi.