Nie tylko RCB. 200 gmin ostrzega swoich mieszkańców SMS-em

Autor opublikowano 09/09/2018 14:04
ostrzeżenia sms rcb

Dziś, w Polsce, na terenach zagrożonych burzą, mieszkańcy otrzymali SMS-y ostrzegawcze. Wiadomości podpisane „Alert RCB”, które dotarły do kilku milionów osób, to komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. O bardziej lokalnych zagrożeniach już od lat informują SMS-y z gmin.

Sezon burzowy w pełni. Ulewne deszcze, podtopienia i utrudnienia w komunikacji są wszechobecne. O utrudnieniach tego typu testowo ostrzega już ogólnopolski systemy ostrzegawczy RCB. Działa on na poziomie całych województw, co oznacza, że mieszkańcy dwóch przeciwległych krańców otrzymają wiadomość niezależnie od tego, czy zagrożenie ich dotyczy. Dlatego samorządy już od lat wdrażają systemy SMS-owe skierowane do informowania tylko lokalnej społeczności. Z kolei wszystkich innych przed burzami ostrzegają pasjonaci monitorujący niebo, którzy bezpłatnie mówią gdzie lepiej uważać.

Informacja od gminy…

Chcemy być w stałym kontakcie z mieszkańcami gminy i regularnie informować ich o ważnych wydarzeniach. Wysłanie SMS-a z informacją o załamaniu pogody lub utrudnieniach w komunikacji daje im pewność, że czuwamy nad sytuacją w regionie oraz daje im komfort, mogą się odpowiednio przygotować. Na poziomie lokalnym istotne są także inne sprawy, takie jak terminy opłat, obsługa w urzędzie, ale również wydarzenia kulturalne i sportowe. Lokalna społeczność na wiele sposobów korzysta ze zwykłego SMS-a, ale z pewnością bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze.

ZBIGNIEW ANIOŁ Z KANCELARII PREZYDENTA MIASTA ŚWIĘTOCHŁOWICE

W ostrzeganiu mieszkańców dużą rolę pełni RSO. Jednak obecnie jest on ograniczony głównie do aplikacji mobilnej. I chociaż w ramach zarządzania kryzysowego jest możliwość nadania komunikatu przez kanały TVP, to podczas zeszłorocznej, sierpniowej nawałnicy informacja nie dotarła w porę do zagrożonych osób. Obecnie trwa modernizacja Regionalnego Systemu Ostrzegania, ale możliwość wysyłania SMS-ów ostrzegawczych ma być gotowa dopiero w grudniu.

…a może od łowców burz?

Stan pogody można sprawdzić zawczasu na interaktywnych mapach pogodowych, pokazujących fronty burzowe. Dzięki temu niezależnie od prognoz, można trzymać rękę na pulsie. Taką mapę stworzyli pasjonaci burz z Burzowo.info. I rozszerzyli jej działanie o darmowe ostrzeżenia przekazywane e-mailem, messengerem lub SMS-em.

Przed nagłą zmianą pogody w miejscach, w których nie ma dobrego zasięgu sieci komórkowej, a mapy z prognozą wczytują się zbyt długo, dobrze sprawdzają się SMS-y. W porównaniu do powiadomień push, które działają w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy, ostrzeżenie w wiadomości tekstowej można stworzyć np. przed wyjazdem w podróż. Planując trasę przejazdu można na stronie Burzowo.info stworzyć alerty z kolejnych miejscowości i nie dać się zaskoczyć.

JAKUB FURMAN, CEO I ZAŁOŻYCIEL BURZOWO.INFO

Niezawodny system

Penetracja telefonii komórkowej w Polsce to obecnie 137 proc. Oznacza to, że telefonów różnego typu jest więcej niż obywateli i prawdopodobnie większość Polaków ma przynajmniej jedno urządzenie. Co więcej, 98 proc. wiadomości tekstowych jest odczytywanych w ciągu 3 min od otrzymania. Dlatego wysyłanie powiadomień SMS wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem dla alertów pogodowych i informowania o innych nagłych wypadkach.

Dla działającej na poziomie wojewódzkim aplikacji RSO dobrym uzupełnieniem są lokalne powiadomienia SMS, bardziej dostosowane do potrzeb mieszkańców i mówiące nie tylko o pogodzie. Już teraz pomagamy samorządowcom z około 200 gmin wysyłać SMS informacyjne czy ostrzegawcze. Co ważne, docierają one niezależnie od zasięgu internetu. Z takiego rozwiązania skorzystają także starsi mieszkańcy, którzy nie zainstalują aplikacji RSO, ale SMS-a odczytają.

ANDRZEJ OGONOWSKI, PR & BRAND DIRECTOR SMSAPI

Przed urlopem sprawdź wszystkie opcje

Latem upały przeplatają się z dużymi opadami, nie warto ryzykować, że nas na wakacyjnym wypoczynku w górach czy nad morzem zaskoczy nawałnica. Żeby dostać informację o załamaniu pogodowym warto zapisać się do lokalnych systemów powiadomień, są one dostępne m.in. w Warszawie.

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.

 

Zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpający po ziemi fan gadżetów i marki Xiaomi.

Najnowsze posty

Gdzie mój bagaż

Gdzie mój bagaż? Czyli jak nowoczesna technologia rozwiązuje poważny problem

Zgubiony, opóźniony lub zniszczony bagaż – oto jedna z przyczyn nieudanego urlopu lub podróży służbowej. Rozwiązanie to inteligentne urządzenie monitorujące

6 błędów popełnianych w marketingu mobilnym

6 błędów popełnianych w marketingu mobilnym

Narzędzia marketingu mobilnego coraz częściej i coraz szerzej wykorzystywane są w działalności biznesowej. Dzieje się tak, ponieważ to bardzo bezpośredni

Porady dla podróżujących za granicę

Porady dla podróżujących za granicę

Wakacje się skończyły jednak wiele osób wyjeżdża dopiero teraz, aby uniknąć wakacyjnego tłoku. Warto pomyśleć jak uchronić się przed dużym

Smanos K1

Smanos K1 kompatybilny z Philips HUE

Teraz za pomocą systemu Smanos K1 możesz sterować oświetleniem Philips HUE. Ten rok jest przełomowy dla marki Smanos. Nowe produkty,

kiedy wymienić filtr w klimatyzacji

3 oznaki, że czas na wymianę filtra w Twoim klimatyzatorze

Filtry w klimatyzatorze odgrywają istotną rolę w utrzymaniu urządzenia i Twojego domu w czystości. Za każdym razem kiedy powietrze jest

mity o klimatyzacji

3 najczęściej słyszane mity o klimatyzacji

Stosowanie urządzeń klimatyzacyjnych staje się coraz bardziej popularne nie tylko w biurach czy sklepach, ale też w domach i mieszkaniach.

AUX Jupiter

AUX Jupiter. Król wśród klimatyzatorów!

Nowoczesny design i wysoka wydajność to tylko dwie z dziewięciu cech klimatyzatora JUPITER. Dlaczego akurat ten model został królem klimatyzatorów

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: