No ale dobra, dobra porozmawiajmy o tym całym 5G, które ma być niebiańsko szybkie

Autor opublikowano 20/05/2018 17:52
5G kiedy

Media, aż huczą podczas kolejnych targów na których porusza się temat przyszłości, ukryty pod nazwą 5G. Przecież nie tak dawno słyszeliśmy o 4G, a jeszcze po 4G LTE. Czym tak naprawdę jest 5G? Czy jest nam to potrzebne?

Jak zapewne sama cyfra 5 mówi, ma być lepiej – szybciej. Sieć opierająca się na szybkości zasięgu 5G ma pozwolić na bezproblemowe i bezprzewodowe odtwarzanie filmu w jakości 4K, co do tej pory było dużym utrudnieniem dla zwykłej sieci 4G LTE.

Przypomnijmy jednak sobie jak rozwijała się sieć bezprzewodowa w naszych czasach. Zacznijmy od zapomnianego, ale nadal używanego połączania o tajemniczej nazwie 2G (GPRS), którą pamiętam do dzisiaj. Zawrze tutaj kawałek historii z mojego życia.

Mam telefon z połączeniem 2G, a mój obok siedzący kolega na ławce, ciemną nocą w parku ma smartfona z 3G. Pobieram piosenkę i mam około 70%. Osobiście mogę na wszystko poczekać – spokojnie, gdy wnet kolega wyciąga smartfona i mówi „ja Ci to szybciej pobiorę”. Patrzyłem z niedowierzaniem kiedy w jego smartfonie piosenka pobrała się w dosłownie kilka sekund, a moja w kilka długich minut. Zrozumiałem wtedy, że nowoczesność to jednak nowoczesność.

Interesując się tematem przyśpieszenia internetu już dłuższy czas natrafiam na wątki w których zawarte jest połączenie przyszłości o nazwie 5G. Jednak im bliżej celu tym yy,… bliżej?

W  1991 roku ujrzała swoją pierwotną nazwę sieć internetowa 2G, która osiągała wyniki do 64 kb/s a internet wyglądał jak istny link, bez grafiki. Jednak i tak było to bardzo dużym obciążeniem dla każdego telefonu i nie oszukujmy się – internet był na miarę złota. Już w 1995 roku pojawiło się bardzo wolno rozwijane łącze internetowe o nazwie 3G i zbierało tylko 2 tysiące kb/s i tak utknęło, aż do 2008 roku. W 2008 roku pojawiły się pierwsze nowości związane z szybkim internetem i te jego porównania, które do dzisiaj mam w głowie „internet szybszy o 74 razy”.

Aż do teraz!

Jedna z największych marek operatorów sieci Orange do 2019 roku deklaruje uruchomić połączenie internetowe o nazwie 5G, które pozwoli na osiągnięcie wyników, aż do miliona kb/s czyli 1 GB/s, co jest dziesięciokrotnie szybszym połączeniem od 4G.

Sieć 5G pozwoli na bez zastanawiające się otwarcie strony oraz błyskawiczne odczytanie danych przez autonomiczne samochody. Dane połączenie pozwoli na większy zasięg operatorów oraz lepsze i szybsze zarządzanie asystentami głosowymi. Ułatwi osobą wykluczonym z dostępu do internetu na normalne korzystanie z usług komputera.

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.
No ale dobra, dobra porozmawiajmy o tym całym 5G, które ma być niebiańsko szybkie
Oceń

 

Jestem zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpam po ziemi. Uwielbiam czytać, słuchać muzyki, podróżować i markę Xiaomi. W wolnych chwilach jeżdżę na rolkach. Kocham delikatną kawę i żelki.

Najnowsze posty

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera kolejny salon, takie promocje czekają

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera Mi Store, takie promocje czekają

Dzisiaj o godzinie 10:00 w Katowicach Xiaomi otworzy swój piąty autoryzowany Mi Store. Salon mieścić się będzie w Galerii Katowickiej.

Xiaomi Mi MIX 3 5G Snapdragon 855

Xiaomi Mi MIX 3 z 5G i Snapdragonem 855 pokazany w Chinach

Xiaomi zaprezentowało wersję 5G Mi MIX 3 na konferencji w China Mobile Global Partner. Jest to jeden z pierwszych smartfonów

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Wykorzystaj zatokę 5,25″ z Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO to akcesorium mieszczące w sobie napęd optyczny oraz dyski 2,5″ w jednej zatoce 5,25″. Maksymalna

produkty marki Green Cell

Doładuj się na Święta

Wielkimi krokami zbliża się 6 grudnia, a wraz z nim Mikołajki. Z tej okazji Świat Baterii przygotował specjalne promocje. Świąteczne

To zagrożenie jest praktycznie wszędzie! Publiczne WiFi.

Zanim połączysz się z publiczną siecią WiFi – przeczytaj o zagrożeniach i wskazówkach jak ich uniknąć Zastanów się kiedy ostatnio

15 lat masowej wysyłki

15 lat masowej wysyłki SMS-ów

W tym roku SerwerSMS.pl, firma, która jako pierwsza w Polsce stworzyła i udostępniła narzędzie do masowej wysyłki wiadomości SMS, obchodzi

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B – lekkość i chłodzenie w jednym

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B to adapter, dzięki któremu użytkownik może zastosować w swoim systemie 2x dyski 2,5″ HDD/SSD IDE

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: