Recenzja systemu alarmowego Smanos X500

Autor opublikowano 25/09/2018 08:47
Smanos X500

Dzisiaj zajmiemy się recenzją i testem tego oto systemu alarmowego, czyli Smanos X500. Zapraszam!

Na początku oczywiście musimy sobie skonfigurować cały zestaw, zobaczyć wszystkie akcesoria. Wszystkie czujniki od razu po wyjęciu z opakowania są z centralą sparowane. Dostajemy w pudełku także pilota do zdalnego sterowania oraz tagi RFID.

Dość sporych rozmiarów instrukcję obsługi dostajemy w języku angielskim.

Konfiguracja

Najpierw montujemy kartę SIM w naszym urządzeniu. W jaki sposób to zrobić? Jest to pokazane na panelu sterowania, który następnie trzeba podłączyć do prądu przy pomocy dołączonego zasilacza.

Teraz warto pobrać aplikację Smanos ze sklepu Play.

Po jej pobraniu widzimy opcję “Dodaj konto”. Dodajemy takie konto, nadajemy nazwę naszej centrali oraz podajemy numer telefonu karty SIM znajdującej się wewnątrz urządzenia. Po tym nasze konto jest już gotowe.

Powinien nam się ukazać komunikat udanego połączenia z siecią.

W zestawie mamy jeszcze czujnik, który wykrywa nam ruch w pomieszczeniu.

Można zamontować go gdzieś w pobliżu. Jeśli alarm będzie uzbrojony, a czujnik wykryje ruch, to automatycznie włączy się syrena alarmowa. Dostajemy także czujniki do drzwi lub okien.

Montuje się je tak, aby obie części jednego były w pobliżu. Wtedy przy otwarciu okna czy drzwi, części od siebie się “odrywają” i zapala się czerwona lampka. Przy uzbrojonym alarmie dodatkowo włącza się syrena.

W zestawie mamy także dwa piloty do sterowania, do rozbrajania i uzbrajania. Pilot ma też przycisk SOS, który natychmiast wybudza alarm oraz przycisk z ikoną domu. Ten “domek” służy do tego, że kiedy zostawicie w domu dziecko lub na przykład psa, możecie go nacisnąć i uzbroić alarm, jednak nie włączając czujnika ruchu – jest to tryb domowy. Włączone wtedy pozostają natomiast czujniki przy drzwiach i oknach. Zatem, jeśli wasz pies zostanie w domu, czujnik ruchu jest wyłączony, przez co może on sobie biegać swobodnie po całym domu, natomiast jeśli ktoś obcy będzie chciał wejść do środka domu, czujnik przy drzwiach zostanie wzbudzony i automatycznie uruchomi się alarm.

Z ważniejszych rzeczy, które trzeba dopowiedzieć – do działania systemu potrzebna jest karta SIM, na której są jakieś środki. Dlatego w tym przypadku zalecam zakupienie u jakiegoś operatora startera za jakieś 5 złotych, który ma rok ważności konta po każdym doładowaniu. Możecie sobie zatem kupić taki starter, na którym macie te 5 złotych i, jeśli nikt wam się nie będzie włamywał, wystarczy wam to na dłuższy czas.

Stan konta naturalnie trzeba monitorować na bieżąco. Jeśli alarm nie będzie używany przez dłuższy czas, a macie w nim kartę SIM z roczną ważnością konta, to nie musicie się martwić doładowaniami. Te pieniądze tam będą ciągle przez cały rok i nie przepadną.

Aplikacja

Zerknijmy sobie jednak na działanie oprogramowania i sprawdźmy, co może nam zaoferować, ponieważ fakt istnienia aplikacji to jedna z głównych zalet tego systemu.

Funkcje, jakie tutaj mamy w tej aplikacji pozwalają nam uzbroić/rozbroić alarm lub włączyć tryb domowy – są to podstawowe 3 czynności jakie możemy z alarmem wykonać także przy pomocy pilota. Funkcja notatki głosowej pozwala na pozostawienie nagranej notatki dla domowników. Kiedy ktoś wróci do domu, nagrana wiadomość się odtwarza. Jest też opcja synchronizacji zegara, której to dokonaliśmy wcześniej. Kolejna funkcja to dwustronna komunikacja głosowa, która pozwala nam, z jednej strony, siedzieć w domu, a z drugiej przy telefonie z aplikacją. Jeśli mamy w domu dzieci, które nie posiadają telefonu, to możemy się z nimi skontaktować właśnie w ten sposób.

Następnie mamy ustawienia. Możemy tam wybrać język, ustawić dodatkowe numery telefonów do osób, do których chcemy, by alarm wysyłał powiadomienia oraz ustawić numery SMS dla czytnika RFID. No właśnie, po co nam to? Jeśli nie chcemy, by nasze dziecko nosiło ze sobą pilota do systemu, który może zgubić, możemy przyczepić mu do kluczy tzw. tag RFID, który po powrocie do domu przykłada tylko do centrali i nie musi się już niczym martwić. Numer telefonu do tego jest potrzebny po to, że kiedy dziecko przyłoży tag do urządzenia, wysyłane jest powiadomienie, że użytkownik danego breloczka właśnie wrócił do domu.

W aplikacji jeszcze możemy usunąć akcesoria, ustalić szybki numer wybierania, który będzie wybierany właśnie z pozycji alarmu, czyli – kolejny przykład z dzieckiem – kiedy zostanie ono samo w domu, możemy podać w alarmie swój numer telefonu i jak dziecko czegoś będzie potrzebowało – zadzwoni i będzie mogło skontaktować się z rodzicem. Bardzo przydatna opcja, jak widać, idealna dla rodzin z dziećmi.

Kolejną rzeczą jest harmonogram. Możemy ustalić, o której godzinie i w jakie dni alarm ma się uzbrajać, a w jakie rozbrajać. Na przykład, jeśli do poniedziałku do piątku wychodzimy z domu o godzinie 7, a wracamy o 16, to ustawiamy włączenie alarmu przykładowo na 7:10, a wyłączenie na 15:50 i nie musimy martwić się żadnym przykładaniem tagów ani rozbrajaniem alarmu z telefonu, bo wszystko to wykona się automatycznie. Na następnej stronie mamy zmianę nazwy strefy. Możemy sobie ustalić własne, np. kuchnia czy salon.

Kolejne – zmiana nazwy czytnika RFID. Może sobie ustalić także treść wiadomości, jaka będzie przesyłana, jeśli podaliśmy tam wcześniej numer telefonu, na który ma być wysyłane powiadomienie z czytnika. Możliwe jest też ustawienie opóźnienia reakcji centrali do 300 sekund. Jest to czas np. na wyjście z domu po przyłożeniu tagu w celu uzbrojenia alarmu. Uzbrojenie nastąpi z opóźnieniem właśnie do 300 sekund.

Inne funkcje aplikacji to ustawienie głośności syreny, ustalenie kodu wejścia do centrali, ustalenie kodu pod przymusem, czas opóźnienia w pojedynczej strefie.

Plusy:

  • Łatwość konfiguracji
  • Wszystkie akcesoria w zestawie sparowane
  • Możliwość rozbudowy o kolejne akcesoria
  • Powiadomienia i sterowanie z smartfona
  • Przydatne rozwiązanie dla bezpieczeństwa dzieci
  • Spore możliwości personalizacji

Minusy:

  • Czasami zbyt długo są wysyłane polecenia ze smartfona
  • Każde wysłanie powiadomienia na telefon wymaga karty SIM
Recenzja systemu alarmowego Smanos X500
5 (100%) 3 votes

 

Zapracowana dziewczyna, uwielbia marketing i nowości technologiczne

Najnowsze posty

Recenzja Garmin Vivomove HR

Recenzja Garmin Vivomove HR – Hybrydowy zegarek z ekranem i panelem dotykowym

Recenzja Garmin Vivomove HR w skrócie pozytywnie Cię drogi czytelniku zaskoczy, ale o tym przekonasz się dopiero później. Jeszcze nie

Recenzja Xiaomi Mijia Quartz Watch

Recenzja Xiaomi Mijia Quartz Watch – jest lepszy od Mi Banda 3, ale ma gorszą aplikację

Tak, nadeszła właśnie jeszcze gorąca Recenzja Xiaomi Mijia Quartz Watch i muszę szczerze powiedzieć, że o taki hybrydowy zegarek chodziło mi

Icy Dock MB411SPO-2B

Test Icy Dock MB411SPO-2B

W dobie cyfryzacji coraz więcej osób przestaje korzystać z fizycznych nośników takich jak płyty CD/DVD. Tym samym napęd optyczny w

Recenzja Xiaomi Amazfit Bip

Recenzja Xiaomi Amazfit Bip – Czyli tani „pancerny” smartwatch za grosze

Recenzja Xiaomi Amazfit Bip zalicza się do tych porządnych zegarków, które w przeciwieństwie do reszty ubieranych urządzeń nie mają nic

test_Linksys_RE6300

Recenzja Linksys Re6300 wzmacniacza zasięgu WiFi

Postanowiliśmy sprawdzić jak działa wzmacniacz WiFi Linksys oraz czy jest rozwiązaniem w przypadku problemów z WiFi w zakątkach domu lub sporego mieszkania.

Linksys EA8300

Test routera Linksys EA8300

Router Linksys EA8300 Max-Stream oferuje najwyższą prędkość i mnóstwo funkcji dla średnich domów. Funkcje trójpasmowe i MU-MIMO mogą pomóc w

Linksys WRT1900AC

Test routera Linksys WRT1900AC

Linksys WRT1900AC jest długo oczekiwanym następcą oryginalnego i popularnego Linksys WRT54GL. Ten model zyskał na popularności z wielu powodów: był

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: