Telewizory Samsung QLED nie wypalają się, to dobry znak dla przyszłych klientów

Autor opublikowano 22/07/2018 16:01
Samsung QLED nie wypalają się

Telewizory Samsung QLED uzyskały certyfikat potwierdzający, że nie występuje w nich efekt wypalenia. Certyfikat przyznany został przez video – uznany niemiecki magazyn o tematyce technologicznej.

Testy przeprowadzone wraz z connect Testlab, międzynarodowym laboratorium badawczym o globalnym zasięgu, objęły wszystkie telewizory Samsung QLED z 2018 roku. Wykazały one, że produkty te są wolne od wypalenia i powidoków, potwierdzając jednocześnie, że telewizory QLED 2018 są jednymi z najbardziej wytrzymałych wyświetlaczy dostępnych obecnie na rynku.

Wymagania względem ekranów telewizyjnych stale rosną m.in. poprzez rozwój technologii, takich jak High Dynamic Range (HDR). Ryzyko wypalenia ma szczególne znaczenie dla użytkowników wybierających telewizory z segmentu premium.

Aby sprawdzić, czy wyświetlacze sprostają wysokim wymaganiom w zakresie wydajności, współpracujący z magazynem video i connect Testlab eksperci w dziedzinie telewizorów przeprowadzili badanie certyfikujące. W oparciu o Information Display Measurements Standard (IDMS), międzynarodową normę dotyczącą pomiarów wyświetlaczy, przeprowadzili oni testy, skupiając się na jakości wyświetlanego przez telewizory QLED obrazu HDR.

Telewizory Samsung QLED (Quantum Dot Light-Emitting Diode), przeszły test obciążeniowy i otrzymały certyfikat potwierdzający „brak efektu wypalenia” i „brak powidoków”. Podczas 72-godzinnego badania testerzy wykonali pomiary mające na celu sprawdzenie efektu wypalenia, który może być spowodowany statycznymi elementami obrazu. Efekt ten – nazywany również „efektem pamięci”, „zjawami”, „przetrzymaniem obrazu” lub „wypaleniem” – w widoczny sposób pogarsza jakość obrazu telewizora.

W przypadku niektórych technologii efekt pamięci zaczyna świecić po minucie używania telewizora, jeśli na ekranie wyświetlane są statyczne elementy o wysokiej jasności. Dlatego telewizory QLED TV podczas testu przez dłuższy czas wyświetlały wzór szachownicy – ciemne i bardzo jasne, białe elementy.

Ponadto inżynierowie przeprowadzający badanie dodali do obrazu testowego zmienne elementy tekstowe i migającą białą ramkę, dzięki czemu nie mogło zacząć działać automatyczne wykrywanie nieruchomych obrazów, powszechne w nowoczesnych telewizorach HDR. Pomogło to testerom stworzyć warunki zbliżone do gier z technologią HDR. Oprócz standardowej analizy badacze użyli również ciemnoszarych obrazów o jasności 10 nitów, które pokazują, czy ciemne piksele ulegają rozjaśnieniu.

Pomiary wykazały, że rygorystyczne testy nie miały wpływu na badane telewizory Samsung QLED.

Biorąc pod uwagę fakt, że jakość obrazu na ekranie telewizora jest mocno obniżona w wyniku powidoków i efektu wypalenia – zwłaszcza po wyemitowaniu obrazu w jakości HDR o skrajnych wartościach jasności – telewizory Samsung QLED to dobry wybór dla tych, którzy chcą zainwestować w sprzęt wysokiej klasy.

– Każdy, kto jest szczególnie wrażliwy na powidoki i chce ich uniknąć podczas wieloletniego użytkowania, może czuć się bezpiecznie zarówno jeśli chodzi o telewizory LCD, jak i QLED – podsumowują eksperci, którzy przeprowadzili testy.

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.

 

Zaciekawiony światem nowości technologicznych. Twardo stąpający po ziemi fan gadżetów i marki Xiaomi.

Najnowsze posty

AUX z 7 letnią gwarancją

Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją

Polski dystrybutor marki AUX, firma Action Energy posiada w swojej ofercie urządzenia komercyjne z 7-letnią gwarancją! Dlaczego warto wybrać urządzenia

Skriware

Skriware pozyskał 4,5 mln zł na doskonalenie ekosystemu uczącego dzieci robotyki, programowania i druku 3D

Skriware, polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum

Google maps 3D

Google wprowadza 3D świat w swoich mapach

Płaskoziemcy rozpowszechniają swoją głupią tezę, aż Google dodaje nowy tryb 3D w Google Maps, który jest dostępny w wersji przeglądowej na

Premiera Samsunga Galaxy Note 9

Pudełko wraz z specyfikacją i ceną Samsunga Galaxy Note 9

Premiera Samsunga Galaxy Note 9 zbliża się nieubłaganie i już oficjalnie 9 sierpnia zobaczymy wszystkie nowości związane z tym smartfonem.

Samsung Galaxy Note 9 512 GB

Samsung Galaxy Note 9 będzie 512 GB pamięci, nowy S Pen i duża bateria

Samsung Galaxy Note 9 zgodnie z wcześniejszymi plotkami dostanie wersję z pamięcią 512 GB, którą można jeszcze rozszerzyć za pomocą

polandrock festiwal

Na Pol’and’Rock Festiwal nie zapomnij spakować… smartfona!

Już tylko tydzień dzieli nas od niesamowitego, muzycznego wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą. Tysiące fanów w każdym wieku zjadą się,

Smanos DB-20

Widzieć przez ściany? – to możliwe!

Marzyłeś kiedyś o możliwości widzenia przez ściany i drzwi? Dziś jest to możliwe! Na rynku smart home pojawiło się wiele

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: