Test routera Linksys EA8300

Autor opublikowano 25/07/2018 14:30
Linksys EA8300

Router Linksys EA8300 Max-Stream oferuje najwyższą prędkość i mnóstwo funkcji dla średnich domów. Funkcje trójpasmowe i MU-MIMO mogą pomóc w poprawie sygnału Wi-Fi, ale jego korzenie w klasie AC2200 oznaczają, że ​​nie jest to całkiem zaawansowany router, jak Asus RT-AC3200 w podobnej cenie.

EA8300 spełni swoje zadanie na ten moment, ale gdy zdobędziesz więcej urządzeń w nadchodzących latach, prawdopodobnie będziesz chciał dokonać jego wymiany. Mając mniejszą teoretyczną prędkość, ale funkcje podobne do Linksys EA8500 i EA9500, EA8300 to niezły mały router dla każdego, kto potrzebuje ulepszyć swój sprzęt sieciowy.

Kompaktowa konstrukcja pasująca do dowolnego miejsca w domu

EA8300 jest lekki (608 g) i kompaktowy (213.7 x 161.8 x 54.8 mm), w przeciwieństwie do swojego wysokooktanowego brata EA9500. Z całkowicie czarnym wyglądem i małym cyfrowym wyświetlaczem, nie jest z natury brzydki, więc nie powinieneś ukrywać go przed wzrokiem. Na wyświetlaczu pojawi się logo Linksys i pomarańczowa ikona, gdy nie masz połączenia z internetem. Nic zbyt krzykliwego.

Cztery zewnętrzne anteny są regulowane (ale nie można ich odłączyć) i nie są zbyt duże, więc możesz je ustawić w dowolny sposób (bez gwarancji, że zawsze dadzą ci najlepszy sygnał). Dwie anteny oferują technologię dwupasmową i dwie są jednopasmowe. Ponieważ większość urządzeń ma tylko jedną lub dwie anteny, ten router wystarczy, aby uzyskać najlepsze prędkości Wi-Fi, jakie tylko można uzyskać.

Łatwa konfiguracja, wygodna inteligentna aplikacja Wi-Fi

Konfiguracja EA8300 była w zasadzie typu plug-and-play. Wystarczy połączyć się z Internetem i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby ustawić nazwę sieci, podać hasło, zaktualizować oprogramowanie i gotowe.

Menu było bardzo łatwe w nawigacji dzięki opcjom: mapa sieci, dostęp dla gości, kontrola rodzicielska, priorytety mediów, test prędkości, pamięć zewnętrzna i ustawienia ogólne. Wszystko będzie wyglądać znajomo, jeśli masz lub miałeś już wcześniej swój router Linksys. Menu główne ma również wygodną siatkę pokazującą przegląd twoich ustawień.

Linksys oferuje również opcję utworzenia inteligentnego konta Wi-Fi, które zapewnia dostęp do routera z innego komputera lub urządzenia mobilnego. Aplikacja jest prawie taka sama jak interfejs przeglądarki i była bardzo łatwa w nawigacji.

Wiele sposobów na łatwe dostosowanie swojej sieci domowej

Trójpasmowy router EA8300 oferuje czterordzeniowy procesor 716 MHz z 256 MB pamięci RAM oraz pamięcią flash. Dostajesz jeden gigabitowy port WAN, aby połączyć go z Internetem oraz 4 standardowe porty gigabitowe LAN dla twoich urządzeń przewodowych. Możesz go używać z innymi urządzeniami Max-Stream jako router, punkt dostępowy, wzmacniacz lub most.

Ma dwa pasma 5 GHz i jedno pasmo 2,4 GHz, które osiągają prędkość teoretyczną 867 Mb/s i 400 Mb/s. Wiele routerów trójpasmowych w podobnej cenie, takich jak Asus RT-AC3200, oferuje znacznie wyższe prędkości. Jednak w rzeczywistym świecie większość urządzeń nie osiągnie tych prędkości, ponieważ czynniki środowiskowe powodują, że wszystkie sygnały są niestabilne. Linksys EA8300 powinien mieć większą niż wystarczająca przepustowość dla każdego małego lub średniego domu.

Opcja sterowania pasmami jest również dobra, umożliwiając routerowi wybranie najlepszego pasma dla optymalnej wydajności. Jeśli wyłączysz sterowanie pasmami, możesz dostosować kanał, szerokość kanału i tryb sieciowy (tylko 802.11ac, 802.11n itd.).

Linksys EA8300 oferuje również technologię MU-MIMO, która szybko staje się standardem dla dzisiejszych routerów, umożliwiając wielu urządzeniom jednoczesne połączenie z maksymalną prędkością. Jedynym problemem jest to, że każdy laptop, telefon lub tablet musi również posiadać technologię MU-MIMO, aby ta technologia mogła zadziałać. Jeśli tego nie będzie, nie poczujesz różnicy. Jednak, jeśli tylko jedno lub kilka z urządzeń ją posiada, możesz odczuć różnicę po przyspieszeniu działania urządzeń MU-MIMO i pozostawieniu większej przepustowości dla wszystkich pozostałych.

Możesz włączyć gościnne Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Jednak nie ma opcji, aby zmniejszyć prędkość sieci dla gości, by Twoje urządzenia nie ucierpiały na tym. Jedyną rzeczą, którą możesz zmienić, jest całkowita liczba urządzeń, która może się połączyć, a nie prędkość.

Kontrola rodzicielska jest również bardzo łatwa do skonfigurowania. Wybierasz urządzenie, witryny do zablokowania i godziny. Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość blokowania zaszyfrowanych (https) stron, czego niektóre routery nie są w stanie zrobić. Oznacza to, że Facebook, Twitter i YouTube są blokowalne, ku wielkiej konsternacji waszych dzieci.

Możesz także użyć Amazon Alexa z EA8300, jeśli chcesz włączyć/wyłączyć sieć gości, uzyskać poświadczenia logowania dla gościa lub jeśli sam zapomnisz hasła do Wi-Fi. Ta ostatnia część jest trochę przerażająca, ponieważ każdy może poprosić ją o podanie hasła, a Linksys mówi, że możesz wyłączyć tę funkcję.

Stała prędkość 2,4 GHz, maksymalna prędkość 5 GHz

Funkcje są niezłe, ale co z prędkością? Cóż, testowany router wiele pokazał podczas testów. Wypróbowałem go na krótkim dystansie (2m, ten sam pokój), średnim (7m, ten sam pokój) oraz na długim (15m, pokój dalej). Użyłem Jperf, narzędzia, które mierzy przepustowość między serwerem a komputerem klienckim połączonym przez router. Prędkości internetowe od ISP nie mają tutaj znaczenia.

Mimo oceny AC2200, byłem mile zaskoczony stabilnością pasma 2,4 GHz. Technologia formowania wiązki Linksys może być jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Beamforming pomaga w zakresie sygnału, umożliwiając routerowi celowanie w urządzenie i kierowanie sygnału w jego kierunku. EA8300 osiągnął około 110 Mb/s we wszystkich trzech odległościach. W rzeczywistości mierzyłem najszybsze prędkości podczas testowania pasma średniego, osiągając średnio 116 Mb/s.

Przepustowość w paśmie 5 GHz wynosiła 655 Mb/s na krótkim dystansie, 367 Mb/s w średnim i 89 Mb/s na długim dystansie. Ten rodzaj utraty jest standardem dla 5 GHz, na który wpływa duży dystans i zakłócenia. Mimo to prędkość maksymalna wynosząca 655 Mb/s jest zbliżona do teoretycznej wartości maksymalnej wynoszącej 867. Chciałbym zobaczyć nieco lepszą przepustowość na większym dystansie, więc większe domy mogą nie skorzystać z EA8300 w paśmie 5GHz z powodu utraty sygnału.

Pamiętaj jednak, że wiele osób ma Internet z prędkością poniżej 100 Mb/s, więc to właśnie tam możesz napotkać mniejszą przepustowość. Tylko lokalne przesyłanie plików i danych między urządzeniami będzie mogło korzystać z najwyższych prędkości – to znaczy, jeśli Twoje urządzenia mają sprzęt zdolny do tych większych prędkości. Pamiętaj, że jeśli chodzi o Wi-Fi, to jest ono tak szybkie, jak najwolniejsze urządzenie w sieci.

Czy powinieneś go kupić?

Wygląda na to, że dobre rzeczy przychodzą w małych opakowaniach. Kompaktowy router Linksys EA8300 Max-Stream oferuje najwyższe prędkości, mnóstwo najnowszych funkcji, łatwy w obsłudze interfejs i wielofunkcyjność jako punkt dostępu, wzmacniacz lub most. Pochodzenie z AC2200 nie pozwala mu na bycie najlepszym w swoim rodzaju, ale jego prędkości były imponujące, osiągając 116 Mb/s na 2,4 GHz i 655 Mb/s na 5 GHz. Interfejs sieciowy Smart Wi-Fi wzbudził pewne obawy co do jego bezpieczeństwa, ale aplikacja jest bardzo wygodna, jeśli musisz zaktualizować ustawienia. Za 600 zł z roczną gwarancją, Linksys dostarczył niedrogi router, który wykonuje swoją pracę – i wiele więcej.

Plus: Linksys EA8300 zapewnia wysokiej jakości pokrycie WiFi w całym domu, oferując jednocześnie najnowsze funkcje. MU-MIMO, sterowanie pasmem na 5GHz i integracja z Alexa są wliczone w cenę.

Minus: Ocena routera sprawia, że nie jest to sprzęt z najwyższej półki. Będziesz chciał go wymienić, gdy większość z twoich urządzeń będzie zdolna do działania na wyższych prędkościach.

Wnioski: Jeśli chcesz mieć dobry zasięg w domu średniej wielkości, wiele opcji dostosowywania i najwyższe prędkości na routerze – a wszystko za około 600 zł – Linksys EA8300 jest tym, którego potrzebujesz.

Test routera Linksys EA8300
5 (100%) 1 vote

 

Zapracowana dziewczyna, uwielbia marketing i nowości technologiczne

Najnowsze posty

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera kolejny salon, takie promocje czekają

Dzisiaj w Katowicach Xiaomi otwiera Mi Store, takie promocje czekają

Dzisiaj o godzinie 10:00 w Katowicach Xiaomi otworzy swój piąty autoryzowany Mi Store. Salon mieścić się będzie w Galerii Katowickiej.

Xiaomi Mi MIX 3 5G Snapdragon 855

Xiaomi Mi MIX 3 z 5G i Snapdragonem 855 pokazany w Chinach

Xiaomi zaprezentowało wersję 5G Mi MIX 3 na konferencji w China Mobile Global Partner. Jest to jeden z pierwszych smartfonów

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Wykorzystaj zatokę 5,25″ z Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO

Icy Dock Flex-Fit Quinto MB344SPO to akcesorium mieszczące w sobie napęd optyczny oraz dyski 2,5″ w jednej zatoce 5,25″. Maksymalna

produkty marki Green Cell

Doładuj się na Święta

Wielkimi krokami zbliża się 6 grudnia, a wraz z nim Mikołajki. Z tej okazji Świat Baterii przygotował specjalne promocje. Świąteczne

To zagrożenie jest praktycznie wszędzie! Publiczne WiFi.

Zanim połączysz się z publiczną siecią WiFi – przeczytaj o zagrożeniach i wskazówkach jak ich uniknąć Zastanów się kiedy ostatnio

15 lat masowej wysyłki

15 lat masowej wysyłki SMS-ów

W tym roku SerwerSMS.pl, firma, która jako pierwsza w Polsce stworzyła i udostępniła narzędzie do masowej wysyłki wiadomości SMS, obchodzi

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B – lekkość i chłodzenie w jednym

Icy Dock EZ-Fit Lite MB290SP-B to adapter, dzięki któremu użytkownik może zastosować w swoim systemie 2x dyski 2,5″ HDD/SSD IDE

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: