Test routera Linksys WRT1900AC

Autor opublikowano 25/07/2018 08:00
Linksys WRT1900AC

Linksys WRT1900AC jest długo oczekiwanym następcą oryginalnego i popularnego Linksys WRT54GL. Ten model zyskał na popularności z wielu powodów: był szybki, łatwy w użyciu i mógł być używany z niestandardowym oprogramowaniem. Jego wszechstronność sprawiła, że ​​jest popularnym wyborem wśród programistów open source i entuzjastów poszukujących większej kontroli nad sposobem działania routerów bezprzewodowych.

Linksys wykorzystał funkcje, dzięki którym jego poprzednik stał się tak popularny, i włączył je do nowoczesnego i niezwykle wydajnego routera bezprzewodowego. WRT1900AC, router firmy Linksys, spełnia ten cel dzięki wyjątkowej przepustowości, funkcjom i niestandardowemu potencjałowi oprogramowania układowego.

Design

Ze względu na swoje mocne elementy wewnętrzne, WRT1900AC jest stosunkowo dużym i ciężkim routerem. Choć nadal można go zamontować na ścianie, jego rozmiar sprawia, że ​​umieszczenie go w różnych pozycjach jest niewygodne, a możliwość przegrzania się sprawia, że ​​nie można go schować w szafce. W przeciwieństwie do innych routerów bezprzewodowych, które sprawdziliśmy, WRT1900AC ma wbudowany wentylator z otworami wentylacyjnymi, które nie mogą być zasłonięte.

Gniazda i porty

Z tyłu tego dwupasmowego routera znajdują się cztery gigabitowe porty LAN, gigabitowy port WAN, port USB 3.0 i port USB 2.0 / eSATA. Oprócz nich dostępny jest również przycisk WPS, przycisk resetowania i przełącznik zasilania.

Prędkości

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji najlepszego routera bezprzewodowego Linksys, WRT1900AC jest dwupasmowym urządzeniem, które obsługuje standard 802.11ac. Jako router dwupasmowy, WRT1900AC pozwala na połączenia w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz.

W starszym paśmie 2,4 GHz ten router ma imponującą prędkość do 600 Mb/s. Starsze urządzenia, które nie obsługują pasm 5GHz, nadal mogą łączyć się i korzystać z Internetu z prędkością tak dobrą lub lepszą niż dedykowane routery 2,4 GHz. Ponieważ pasma 2,4 GHz mają większy zasięg niż pasma 5 GHz, jest to również przydatne do utrzymywania dostępu do Internetu na większych obszarach.

Ze względu na szerokie zastosowanie pasma 2,4 GHz we wszystkich rodzajach, od telefonów bezprzewodowych po mikrofale, pasmo 5 GHz często oferuje czystszy, mniej przeciążony dostęp do sieci. Dodatkowo pasmo 5 GHz jest kompatybilne z formowaniem wiązki i standardem 802.11ac Wi-Fi.

Technologia formowania wiązki

Beamforming umożliwia routerowi skoncentrowanie sygnału w kierunku podłączonego urządzenia w celu uzyskania silniejszego sygnału. Ale prawdopodobnie największą różnicą jest to, że podczas korzystania ze standardu 802.11ac router może jednocześnie komunikować się z podłączonymi urządzeniami, co zapewnia szybkie połączenie w gospodarstwach domowych z rosnącą liczbą urządzeń bezprzewodowych.

Bezpieczeństwo

Urządzenie Linksys WRT1900AC wyróżnia się nie tylko pod względem wydajności, ale także zapewnia funkcje bezpieczeństwa, których można oczekiwać od wysokiej klasy routera bezprzewodowego. Przede wszystkim zawiera chronioną konfigurację przez Wi-Fi, szyfrowanie WPA2, zaporę SPI (Stateful Packet Inspection) i kontrolę rodzicielską.

Chroniona konfiguracja przez Wi-Fi jest dostępna za pomocą małego niebieskiego przycisku WPS znajdującego się z tyłu routera. Aby bezpiecznie podłączyć urządzenie, wystarczy nacisnąć ten przycisk na routerze i odpowiedni przycisk WPS na urządzeniu, które chcesz podłączyć.

Szyfrowanie WPA2 to najbezpieczniejsza metoda szyfrowania informacji przesyłanych przez sieć bezprzewodową. Informacje są przesyłane w pakietach. W przypadku WPA2 haker może przechwycić pakiet, ale nie będzie mógł uzyskać dostępu do jego zawartości bez klucza szyfrowania, który w odróżnieniu od szyfrowania WEP jest bardzo trudny do odczytania.

Aby zapobiec wysyłaniu szkodliwych pakietów do sieci bezprzewodowej, WRT1900AC posiada zaporę SPI. Ta zapora sprawdza każdy przychodzący pakiet pod kątem legalności. Pakiety z istniejących połączeń będą mogły przejść, a pakiety z nieznanego lub wątpliwego pochodzenia zostaną odrzucone.

Mimo, że nie ma najbardziej wszechstronnej kontroli rodzicielskiej, WRT1900AC pozwala na ograniczenie, które strony są dostępne dla określonych urządzeń, i w którym czasie te urządzenia mogą uzyskać dostęp do Internetu. Nie jest to niezawodna metoda, ale z pewnością pomoże ci dostosować poziomy dostępu do internetu w twoim domu.

Konfiguracja

W naszych testach WRT1900AC był łatwy w konfiguracji i obsłudze. Ma wstępnie skonfigurowaną sieć i wymaga tylko podłączenia do zasilania i do modemu za pomocą kabla Ethernet.

Wstępnie skonfigurowane informacje sieciowe znajdują się na naklejce na spodzie routera. Użyjesz tych informacji, aby podłączyć komputer do sieci. Po podłączeniu klient przeglądarki przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji sieci z niestandardowymi nazwami i hasłami.

Konfigurowanie ustawień sieciowych jest łatwe w nawigacji dzięki intuicyjnemu interfejsowi oprogramowania. Za jednym naciśnięciem przycisku możesz łatwo zobaczyć wszystkie podłączone urządzenia, zarządzać firewallem, przekazywaniem portów, kontrolą rodzicielską i innymi. Jeśli utworzysz konto Linksys, możesz uzyskać do niego dostęp zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Urządzenie Linksys WRT1900AC posiada roczną gwarancję, która chroni użytkownika przed wadami wykonawczymi lub materiałowymi. Strona Linksys zawiera imponującą ilość przydatnych informacji. Jest obszerna sekcja FAQ, formularze, pliki do pobrania i filmy, a także opcja czatu na żywo, aby porozmawiać z przedstawicielem firmy.

Podsumowanie

Ze względu na swój rozmiar i koszt, Linksys WRT1900AC nie jest najlepszym routerem bezprzewodowym dla wszystkich, zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet. Jest to zaawansowany router bezprzewodowy z najlepszą w swojej klasie przepustowością i szeroką gamą przydatnych funkcji. Podobnie jak jego poprzednik, jest on stworzony dla programistów open source i entuzjastów sieci, którzy potrzebują routera, który może być użyty z niestandardowym oprogramowaniem układowym do jak największej kontroli.

Błąd w pisowni? Powiadom nas o tym zaznaczając błędny tekst w artykule, a następnie wciśnij Ctrl+Enter.

 

Najnowsze posty

AUX z 7 letnią gwarancją

Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją

Polski dystrybutor marki AUX, firma Action Energy posiada w swojej ofercie urządzenia komercyjne z 7-letnią gwarancją! Dlaczego warto wybrać urządzenia

Skriware

Skriware pozyskał 4,5 mln zł na doskonalenie ekosystemu uczącego dzieci robotyki, programowania i druku 3D

Skriware, polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum

Google maps 3D

Google wprowadza 3D świat w swoich mapach

Płaskoziemcy rozpowszechniają swoją głupią tezę, aż Google dodaje nowy tryb 3D w Google Maps, który jest dostępny w wersji przeglądowej na

MB975SP-B

Icy Dock FlexCage MB975SP-B-R1 – 5 dysków w jednej obudowie

MB975SP-B został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i umożliwić montaż do 5 x 3.5” SATA/SAS 6 Gb/s, zajmując

Tenda U9

Tenda U9 – dwupasmowa karta sieciowa USB

U9 to dwupasmowy adapter Wi-Fi 11ac. Prędkość bezprzewodowa 5 GHz może wynosić do 433 Mb/s, a 2,4 GHz do 200

polandrock festiwal

Na Pol’and’Rock Festiwal nie zapomnij spakować… smartfona!

Już tylko tydzień dzieli nas od niesamowitego, muzycznego wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą. Tysiące fanów w każdym wieku zjadą się,

Smanos DB-20

Widzieć przez ściany? – to możliwe!

Marzyłeś kiedyś o możliwości widzenia przez ściany i drzwi? Dziś jest to możliwe! Na rynku smart home pojawiło się wiele

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: