• czw.. lut 2nd, 2023

Intel zbuduje megafabrykę w Niemczech, ale jest też polski wątek

ByAndrzej Siciński

mar 18, 2022

W końcu poznaliśmy lokalizację wielkiej fabryki procesorów w Europie, która pozwoli uniezależnić się od produkcji na Tajwanie i przyspieszyć rozwój najnowocześniejszych technologii.

Intel poinformował, że chce zainwestować w Unii Europejskiej nawet 80 miliardów euro w ciągu najbliższej dekady. Chodzi tutaj o fabryki półprzewodników i rozwój najnowocześniejszych technologii, dzięki którym będzie można uniezależnić się w ogromnym stopniu od fabryk w Chinach i na Tajwanie.

Nowa megafabryka półprzewodników powstanie w Magdeburgu w Niemczech. Cała inwestycja ma opiewać na 17 miliardów euro. Oprócz tego, powstaną placówki badawczo-rozwojowe i projektowe we Francji oraz inwestycje w badania i rozwój, produkcję, usługi odlewnicze i produkcję zaplecza w Irlandii, Włoszech, Polsce i Hiszpanii. Niestety, Intel nie wybrał Polski, chociaż na budowę megafabryki mieliśmy duże szanse. Dlaczego Niemcy? Jak tłumaczy szef Intela, położone są w centrum Europy, posiadają utalentowane kadry, doskonałą infrastrukturę oraz istniejący ekosystem dostawców i klientów są idealnym miejscem do stworzenia “węzła krzemowego” – nowego centrum zaawansowanej produkcji układów scalonych.

Jednak Polska może liczyć na inwestycje. Intel zapowiedział rozbudowę naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku. Oddział ma powiększyć się o połowę, a na tej powierzchni znajdą się laboratoria zajmujące się opracowywaniem rozwiązań w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, audio, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze.